Praesentia – Kerekasztal beszélgetés a Magyar Szentföld-templomról

Praesentia – Kerekasztal beszélgetés a Magyar Szentföld-templomról

Praesentia – Kerekasztal beszélgetés a Magyar Szentföld-templomról

Időpont: 2022. május 28.
Helyszín: MKE–Profil Galéria

Az MKE-Profil galéria és rendezvényterem tisztelettel meghívja Önt következő eseményére:

Praesentia – Kerekasztal beszélgetés a Magyar Szentföld-templomról

A beszélgetés az MKE Képzőművészet-elmélet szak egyik végzős hallgatói csoportjának, a Praesentia című diplomakiállításának kísérő eseménye, melyen a Magyar Szentföld-templom épülete kerül fókuszba.

„Jelenlét, - latinul praesentia - a lét föltárulkozása a létezőkben,” mely kifejezi az anyagi világ és a transzcendens közötti ellentétet, ugyanakkor átjárhatóságot is biztosít közöttük.
A ferences rend szentföldi körzete, a Szentföldi Ferences Kusztódia legfontosabb feladata - a hittérítés mellett - a szentföldi kegyhelyek megóvása, fenntartása, a zarándokok fogadása, a keresztény liturgia biztosítása az odaérkező hívők számára. A magyarországi Szentföld-mozgalom célja a szentföldi misszió népszerűsítése a hívek körében. A nemzetközi Szentföld-mozgalom Magyarországon is megerősödött az 1930-as években. A hazai mozgalom vezéralakja, Majsai Mór, szentföldi biztos volt, aki 1932-ben a Szentföldre tett utazása során kötelezte el magát egy olyan épületegyüttes megépítése mellett, amely a szentföldi kegyhelyek minél pontosabb mását sűríti magába. Egy olyan mesterséges zarándokhelyet szeretett volna létrehozni, amely azok számára is biztosítja a “Szentföld-élményt”, akiknek nincs lehetőségük a költséges utazásra. Célja az volt, hogy a hívek itthon is érezhessék a „Szent Helyek lelket formáló kegyét és erejét .”

A templomot 1940-ben kezdték el építeni Molnár Farkas tervei alapján. Haláláig Molnár személyesen vezette az építkezést, a Magyar Szentföld-templom így élete utolsó, befejezetlen alkotása lett. A végleges terveken egy 25-ször 40 méteres, ellipszis alaprajzú templomtér szerepelt, melynek impozáns méretű kupoláját húsz karcsú oszlop tartja. Közöttük kaptak helyet a kegyhelyeket megjelenítő kápolnák. A kápolnák közül több is elkészült, ezeket fel is szentelték és rendszeresen miséztek is bennük.
1949-re a kupola öntésre készen, bevasalva és bezsaluzva állt, amikor is az épületet államosították, a zsaluzatot pedig visszabontották.

Praesentia című kiállítás projektünk e torzóban maradt templomtér történetével és értelmezési lehetőségeivel foglalkozik kortárs képzőművészeti alkotások bemutatásán és oktatási programokon keresztül.

Résztvevők:
Kádár Sebestyén Énok - építész
Riedel Miklós - a ferences rend főépítésze
Schneller István - építészettörténész
Telek Zsófia - építész

Moderátorok:
Kopasz Éva
Veres Réka

A kerekasztal beszélgetés időpontja: 2022. május 28., 16:00


Az MKE – PROFIL galéria és rendezvényteremről:

A Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) és a II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. megbízási szerződést kötött 2021 októberében a 1024 Budapest, Margit körút 25/A számú ház földszintjén található üres, korábban üzlethelyiségként működő tér használatára, a Margit Negyed program keretében. Az együttműködés egy évre szól. A használat célja az MKE hallgatói által készített alkotások kiállításon való bemutatása, illetve a kortárs művészettel kapcsolatos rendezvények tartása.

A programok és a kiállítások látogatása idején az aktuális járványügyi szabályok, valamint az MKE-n érvényes szabályok betartása kötelező. http://www.mke.hu/node/39856

Arculat: Császár Veronika, MKE, Grafika Tanszék, Tervezőgrafika szakirányos hallgató

A galéria ablakainak grafikája: Szabó Andrea, MKE, Grafika Tanszék, művésztanár

Külön köszönet: Auth Attila, MKE, Grafika Tanszék, adjunktus; illetve az arculattervezési feladatban részt vevő Tervezőgrafika szakirányos hallgatók

Facebook: Hajdú Léna, Novák Anna Margit, MKE, Képzőművészet-elmélet alapszakos hallgatók

Koordinátor: Szoboszlai János, MKE, docens

https://www.margitnegyed.hu/
https://masodikkerulet.hu/start

Nem találtunk a keresésnek megfelelő hírt.