SZIGETEK ÉS LEHETŐSÉGEIK

SZIGETEK ÉS LEHETŐSÉGEIK

SZIGETEK ÉS LEHETŐSÉGEIK

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolája időről-időre, hallgatógenerációk magától értetődő cserélődése okán, jellemzően önszerveződő módon láthatóvá kívánja tenni az egyéni művészeti kutatásokat és a hozzájuk kapcsolódó gyakorlatokat, azonban korántsem magától értetődő okból egy vállalt közösségként artikulálva ez utóbbiakat. Ilyen csoportos kiállítások voltak a teljesség igénye nélkül a közelmúltból: a valamely emlékévhez kapcsolódó tárlatok (DLADLA 100, Barcsay terem, illetve az azonos helyszínen rendezett Optimista kiállítás, amely Erdély Miklós intézményi emlékezetével foglalkozott), a vizsgahelyzetekhez köthető bemutatkozások (A vizák megfordulnak, Fészek Művészklub, A futás iránya, Feszty-ház) vagy egy-egy témavezető és témavezetettek dialógusából formálódó alkalmak (Feltárás, Stúdió Galéria). A 2022-es évben a Doktori Iskola jelenlegi közössége Mondva csinált dolgok címmel, hallgatói kezdeményezésként kiállítássorozatot grundolt, amely egy kereskedelmi, egy független, nonprofit galéria, majd egy önkormányzati kiállítótér után most az aqb Project Space-ben mutatkozik be negyedik állomásként, a legszélesebb körben merítést adva a doktorandák és doktoranduszok alkotótevékenységéből.

A Szigetek és lehetőségeik kiállítás rendszerében és a kiállítást kísérő eseménysor révén erre az inkluzív szituációra szeretne reagálni. Lényegében azt vizsgálva, hogy közel két tucat résztvevő esetében lehetséges-e egymás láthatóságát erősítő módon szerveződni – a seregszemlék felsoroló jellegét és megfelelési kényszeresen egalista működésmódokat megkerülve – a vállalt közösségem egy másik tagját helyzetbe hozni úgy, hogy közben a saját autentikus témavilágom, kifejezésmódom vagy művészetfelfogásom is érvényre jut.

Az aqb Project Space épülettörténeti adottságait kiaknázva a robosztus fagerendázattal tagolt térben egyes blokkjait egy neveléstudományból kölcsönzött gyakorlat mentén alakítjuk ki. Az egyes műtárgycsoportok szervezésénél megismerendő, autonóm szigetekként gondoljuk el azokat. A geográfiai toposznál maradva így rajzolunk ki a kiállításban az alkotói gyakorlatok mentén izoláltabb és összefüggésükben értelmezhető szigetcsoportokat egy négyes szempontrendszert érvényesítve az adott munkák időhöz való viszonyát, illetve az önreflexió és társadalomi reakció koordinátarendszerében elhelyezve azokat.

→ → Az első ilyen csoport az utópikus, jövőfürkésző alkotó tekintet, amely első sorban egy szűkebb vagy tágabb közösség társadalmi, technológiai vagy gazdasági folyamatok nyomán artikulálódó változásokról fogalmaz meg kritikát, víziót, látomást.

← ← A következő a múlt feltárásán – legyen szó a privát vagy a kollektív emlékezettel kapcsolatos vizsgálódásról, inspiráció gyűjtésről, múltbeli kulturális referenciák játékba hozásáról – dolgozó művek köre.

→ ← A harmadik csoport a szubjektív tapasztalatra, önvizsgálatra koncentráló, befele figyelő installációk és performatív művek sora. Idesorolva azokat az alkotásokat is, amely elsősorban a választott művészeti médium lehetőségrendszerének tanulmányozására, a vizuális eszközökkel elbeszélt jelentésképzés metódusára összepontosítanak.

← → Végül pedig a kifelé irányuló, társadalmi összefüggésekben tekintetében relációkereső és -formáló alkotások zárják a fenti négyes felosztást.

Ebben a koordinátarendszerben felrajzolt alkotói preferenciák, illetve elhelyezett művek közelebb vihetnek bennünket egyrészt a Doktori Iskola közösségén belüli navigáláshoz, párhuzamok felskicceléséhez, illetve a kiállítás és a januári eseménysorozat megvalósítása közösségkohéziós erővel bírhatnak. Másrészt egy kismintás pillanatképet rögzítenek a hazai művészeti termelés és akadémiai kutatómunka metszetében létező alkotói gyakorlatok eloszlásával kapcsolatban.

Kiállítók:

Agg Lili, Bencs Dániel, Donnák János, Enzsöly Kinga, Felsmann István, Fodor Emese, Gagyi Judit Eszter, Hordós Boldizsár, Jobbágy Bernadett, Kala Bence, Kis Judit, Kiss Adrienn Mária, Kortmann Járay Katalin, Kovács A. Gyula, Kovács Kristóf, Magyari Zsuzsi, Máté Dániel, Mézes Tünde, Molnár Dóra Eszter, Molnár Judit Lilla, Murányi Mózes Márton, Nemes Anna, Szabó Klára Petra, Szabó Nóra, Szőke Gáspár, Tulisz Hajnalka

Kurátor: Kicsiny Balázs és Salamon Júlia

//

Megnyitó: 2023. december 9. (szombat) 19.00

A kiállítást megnyitja az MKE LAB munkacsoport, Fusz Mátyás, Kiss Gabriella és KissPál Szabolcs.

//

A kiállítás látogatható: 2023. december 10 – 2024. január 27.

A kísérő eseményekkel kapcsolatos részletek hamarosan.

SCIART WORKSHOP KOBE UNIVERSITY JAPÁN

... 2025. július 7-én egynapos workshopot tartottak a művészet és a tudomány 21. századi együttműködésének perspektíváiról a japán Kobe Egyetem Fukae Campusán, az Óceántudományi és Technológiai Karon

SCIART WORKSHOP KOBE UNIVERSITY JAPÁN

MKE Tanévzáró / Diplomaátadó 2025

2025. július 18-án rendeztük meg az idei tanévzáró, diplomaátadó ünnepséget...

MKE Tanévzáró / Diplomaátadó 2025

Best of Program / Tárlatvezetés Uszkay Teklával

Időpont: 2025.07.31., 18:00
Helyszín: Art HAB

Best of Program / Tárlatvezetés Uszkay Teklával

Az MKE vezetése Aachenben tiszteleg Peter Ludwig öröksége előtt

Július 9–10-én ünnepi eseménysorozattal emlékeztek Aachenben Peter Ludwig születésének 100. évfordulójára.

Az MKE vezetése Aachenben tiszteleg Peter Ludwig öröksége előtt

Idén is sikeresen zárult a HSUP Ösztöndíj Program a Magyar Képzőművészeti Egyetemen  

A Hungarian Startup University Program egy felsőoktatási program, amelynek célja, hogy a magyar egyetemisták megismerjék a startup világ alapjait...

Idén is sikeresen zárult a HSUP Ösztöndíj Program a Magyar Képzőművészeti Egyetemen  

Sikeresen zárult az első Permakultúra Tervezői Képzés (PDC) a Magyar Képzőművészeti Egyetemen

Nagy öröm számunkra, hogy intézményünk nemcsak helyszínt biztosíthatott ennek az innovatív és fenntarthatóság-központú képzésnek...

Sikeresen zárult az első Permakultúra Tervezői Képzés (PDC) a Magyar Képzőművészeti Egyetemen

Barcsay Jenő művészete két kiállítás tükrében – az absztrakciótól a portréig

Barcsay Jenő művészete két kiállítás tükrében – az absztrakciótól a portréig

Szécsi Ödön nyerte az Amadeus Művészeti Díjat

Gratulálunk Szécsi Ödön Festő szakos hallgatónknak, aki elnyerte az Amadeus Művészeti Díjat

Szécsi Ödön nyerte az Amadeus Művészeti Díjat

Best of Diploma 2025

Válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem legjobb diplomaműveiből
Megtekinthető: 2025.07.10 – 09.07.
Helyszín: HAB

Best of Diploma 2025

Coincidentia oppositorum 

A Menasági Osztály kiállítása, MKE Szobrász Tanszék
Megnyitó: 2025.06.18.,18.00
Helyszín: Karinthy Szalon
Megtekinthető: 2025.07.30-ig

Coincidentia oppositorum 

A szecesszió forradalma

Megnyitó: 2025.04.30., 18:00
Helyszín: Szentendrei Képtár
Megtekinthető 2025.05.01 – 08.31.

A szecesszió forradalma

Az élet művészete

Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895-1914)
Helyszín: Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria
Megtekinthető: 2025. április 4. – október 5.

Az élet művészete

Kőnig Frigyes: Múltbéli arcok

RÉGÉSZETI ARCREKONSTRUKCIÓK KIÁLLÍTÁSA
Megnyitó: 2025.02.26., 17:00
Helyszín: Tornyai János Múzeum
A kiállítás megtekinthető 2025.02.26. – 09.14.

Kőnig Frigyes: Múltbéli arcok