Rianás
Rianás
2024. március 20. 18h
Szeged, Boszorkánysziget
A Rianás egy vezetett túra során bejárható egy estés kiállítás mely a sorozat negyedik, egyben utolsó állomása. A projekt a napfordulókra és a nap-éj egyenlőségekre időzít. Tematikája a víz és a víz misztikuma köré épül.
Az egymásnak ellentmondó gondolatok találkozása olyan hangot ad ki, mint mikor jégtáblák ütköznek össze a zajgó folyón. Csikorog a ráció, az érvelés rosszul olajozott motorcsónakja; az elme lassan leveti magáról a józan észt – inkább követi a villódzó fényeket és morajló zajokat a sötét erdő mélyére. Könnyebb a tézisek súlya nélkül haladni a pangó vizet őrző bombatölcsérek közt: így kevésbé süllyedünk a lápba. Asztronómia és asztrológia szépen fedi egymást, mikor a napéjegyenlőség alatt holdfürdőt vesznek a boszorkányok, távol a máglyától. Hiába illúzió az egész, ha nem lehet megállítani.
A ráció kedveli a „vagy-vagy” szituációkat. A tisztán és világosan eldönthető kérdéseket, a clare et distincte imperatívuszát, mely idegen a szintézisekben gondolkodók számára. A filozófia új kihívása: legyen „is-is”. Amikor egy jégtábla kettéhasad, recsegő hangot ad ki, mintha tiltakozna – jégzajlás idején ez egészen kakofón mennydörgéssé erősödik (ezt nevezzük rianásnak), ami a parthoz szögezi a bámészkodót. Már ha van még egyáltalán part: nemcsak az olvadás okozza a tavaszi árvizeket, de a zajlástól lelassult folyamok is kiöntenek, néha teljesen új medret ásnak maguknak – elmenekülnek a válaszút elől. A természettudomány nem tűri a homályos fogalmakat, a művészet viszont a zavarosban úszkál: ha március 20-a a tavaszi napéjegyenlőség dátuma, így matematikailag igazoltan a csillagászati tavasz kezdete, akkor azt szimbolikus jelentéssel tölti fel. Spekulációval bonyolítja a képletet, míg egy kimerevített pillanatra megtalálja a felfüggesztett pontot: ahol egyszerre van tél és tavasz, ahol nem hosszabbak a nappalok az éjszakáknál. Ezt az „is-is”-t kerestük. Itt kell megállnunk, az ártéri erdő mélyén, ahol ingoványos a talaj, hogy az éppen fagypont feletti levegőbe párás képzeteket leheljünk, míg lélegzetünk fehér felhőjétől nem látjuk a kopár fákat. Akkor járunk jó úton, ha körözés közben ösvényt tapostunk a lassan felengedő sárba. Aki nem tud magától eltévedni a sötétben, bámuljon egy reflektorba, míg megvakul.
A jó mondák a helytörténetből is merítenek – így szivárog vissza a logikába a logosz, a rendbe a mese, a szóba a jelentés. A képlékeny benyomások alatt meghúzódó szilárd bizonyosság az, hogy a Boszorkánysziget (ami se nem sziget, se nem félsziget, és soha nem is volt) egy konkrét eseményről kapta nevét.A sorozat korábbi állomásainak dokumentációja: Fokrendszerek Csongrád - Petrichor Budapest - Eternit Budapest. Szervezők: Sztanó Zsuzsanna, Jeneses Ádám, Kovács Gyula A., Kurátor: Fülöp Tímea Résztvevők: Bácsi Barnabás Bognár Benedek Donka Gergely eden_jeneses Kádár Emese Kerekes Júlia Kortmann-Járay Katalin és Mendreczky Karina Kuzma Eszter Júlia Leitner Levente Mostoha Marcell Omon Wynfrythre Petrányi Luca Szabó Nóra Szilák Andrea Sztanó Zsuzsanna és Kovács Gyula A. Tóth Márton Emil Üveges Mónika Várhelyi Valentina + ALAGYA (Bolla Szilvia, Lődi Áron) WOFT (Bús Martina, Kophelyi Dániel)