Labification – Metaphor or practice?

Sajtókonferencia és szakmai nap

Labification – Metaphor or practice?

Labification – Metaphor or practice?

Sajtókonferencia és szakmai nap

Magyar Képzőművészeti Egyetem, 1061- Budapest, Andrássy út 69-71.
2023. március 23.

Az EU4Art_differences négy jelentős európai művészeti felsőoktatási intézmény – a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE), a drezdai Hochschule für Bildende Künste (HfBK), a római Academia di Belle Arti (ABARoma) és a rigai Mākslas Akadēmija (LMA) – közös kutatási projektje, melynek célja:

  • új oktatási és doktori programok kidolgozása egyetemi képzésben részt vevő, valamint már diplomát szerzett művészeti hallgatók számára,
  • az egyes intézmények kutatási profiljának erősítése,
  • a hallgatók, oktatók és kutatók közötti nemzetközi tapasztalatcsere ösztönzése,
  • új kapcsolatok kiépítésének támogatása más művészeti oktatási intézményekkel, ill. különböző kutatási központokkal,
  • a kutatói szemlélet erősítése a művészeti szférában, és ennek láthatóvá tétele a társadalom minél szélesebb rétegei számára.

Az EU4Art_differences projekt egyik fő célja és feladata, hogy a résztvevő intézmények létrehozzanak egy-egy saját LAB(oratórium)ot, ezen keresztül értelmezve a művészeti kutatás (artistic research) fogalmát, szervezeti, kutatási, valamint fejlesztési lehetőségeit. A különböző helyi kontextusokból és intézményi hagyományokból adódóan a partnerek együttműködésben, ugyanakkor egymástól függetlenül alakítják ki saját koncepcióikat és indítják el saját LAB-jeiket.

Az ABARoma a laboratóriumot olyan közösségnek tekinti, amely különböző kutatási területekről érkező szakemberek közös kísérletezéséhez és együttműködéséhez szolgáltat keretet. Ezen túl a LAB-et a tanulás és ismeretmegosztás helyeként képzeli el, amely a különböző generációjú kutatók számára közös inspirációs és motivációs forrást biztosít.

A HfBK a művészeti kutatást olyan ontológiai gyakorlatként értelmezi, ami közvetlenül kapcsolódik a hallgatólagos tudás és a szakértői készségek viszonyához, valamint a kreatív folyamatokhoz. LAB-koncepciójuk nagy hangsúlyt fektet a performatív tudástermelés társadalmi hatásaira, elsősorban a díszlettervezés, színházelmélet és művészetterápia perspektívájából.

Az LMA tanmenetében a művészeti gyakorlat és elmélet hagyományosan összefonódik, ezért a művészeti kutatást nemcsak e kettő közötti hídnak tekintik, hanem egy olyan módszertannak, amely mindkét terület számára új lehetőségeket teremt. LAB-koncepciójuk lényege a nyitottság (Open Lab), amelynek középpontjában a művészeti oktatás, interdiszciplinaritás és egyedi módszertanok állnak, amelyek hatókörét részvételi kutatási módszerekkel kívánják tovább tágítani.

Az MKE koncepciója arra az alapgondolatra épít, mely szerint a művészeti kutatás elsősorban kollektív tevékenység. Ebből adódóan a LAB-et egy olyan diszkurzív térként alakítja ki, ahol a különböző szintű (hallgatói, doktorandusz, oktatói) egyéni kutatási eredmények megoszthatóak, és metszésterületeiken olyan közreműködések alakulhatnak ki, amelyek külső partnerek bevonásán keresztül szélesebb kulturális és társadalmi hatást eredményezhetnek.

A sajtótájékoztató és szakmai nap a fent említett intézményi kezdeményezések részletes bemutatásán, nyilvános megvitatásán keresztül kívánja ismertetni a LAB-ek jelenlegi és jövőben tervezett működését, felkínálva néhány konkrét, az MKE-n zajló hallgatói művészeti kutatás közvetlen megtapasztalásának lehetőségét is.

Részletes program:

09:30-10:00 – Rektori köszöntő

10:00-11:00 – Kollektív kutatói kísérlet NO. 1.

11:15-12:15 – LAB-prezentációk

12:15-12:45 – Kávé, snack szünet

12:45-14:30 – Kerekasztal beszélgetés

15:00 -15:30 – Tárlatvezetés a Lián című kiállításon (Barcsay Terem, MKE)

Az esemény házigazdája: Bojtos Anikó (MKE) / ABARoma: Franco Ripa di Meana, Elena Giulia Ross (LAB team) / HfBK: Oliver Kossack (rektor), Till Ansgar Baumhauer, Claudia Reichert, Andrea Weipert (LAB team) / LMA: Kristaps Zarin (rektor), Janis Gailitis, Vineta Kreigere, Andris Teikmanis, Ieva Silina (LAB team) / / MKE: Erős István (rektor), Fusz Mátyás, Kiss Gabriella, KissPál Szabolcs (LAB team), Kicsiny Balázs, É. Kiss Piroska (MKE)

- - - - -

KOLLEKTÍV KUTATÓI KÍSÉRLET NO.1 – Az MKE doktori és graduális hallgatóinak programja.
A program a Magyar Képzőművészeti Egyetemen folyamatban lévő művészeti kutatási tevékenységek lehetséges módszertanait és formátumait tárja fel helyszíni installációkon, performatív és szomatikus gyakorlatokon, valamint a kutatási témákhoz kapcsolódó nyilvános beszélgetésen keresztül.

Résztvevő hallgatók, doktori kutatók és vendégeik: Bubla Éva, Jobbágy Bernadett, Papp Vivien (MKE DI), Drótos Dominika (MKE Festő szak) / Közreműködők: Cserne Klára, Nánay Fanni (PLACCC Fesztivál)


Az esemény nyelve angol.

További információk: https://www.mke.hu/artisticresearchlab/

Labification - metaphor or practice?

Press conference, presentations and discussions
23 March 2023.

Labification - metaphor or practice?

Labification – Metaphor or practice?

Sajtókonferencia és szakmai nap
2023. március 23.

Labification – Metaphor or practice?

EU4ART – Nemzetközi Konferencia: Artistic Research and Third Cycle in the Arts

2022. július 20-án
Aula Magna Lea Mattarella és online a TEAMOS platformon

EU4ART – Nemzetközi Konferencia: Artistic Research and Third Cycle in the Arts

 Artistic Research and Third Cycle in the Arts

Wednesday, 20 july 2022

 Artistic Research and Third Cycle in the Arts

Teacher and Staff mobility program in the EU4ART 

Time: 2021 - 2022
Location: Hungaryan Fine Art University 

Teacher and Staff mobility program in the EU4ART 

Oktatói és intézményi munkatárs Mobilitások az Eu4art projekt kapcsán

Időpont: 2021-2022
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Oktatói és intézményi munkatárs Mobilitások az Eu4art projekt kapcsán