Nemzetközi interjúsorozat – Lidija Nikčević, a Montenegrói Egyetem Képzőművészeti Karáról
Nemzetközi interjúsorozat – Lidija Nikčević, a Montenegrói Egyetem Képzőművészeti Karáról
A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2024. április 22-26. között rendezte meg nagy sikerű Nemzetközi Hetét.
A Nemzetközi Hétre Európából, Ázsiából és Afrikából is érkeztek vendégelőadók, akik bejárták egyetemünk valamennyi helyszínét, és egy-egy igazán különleges témában tartottak előadást vagy workshopot a hallgatóknak és a partnerintézményekből érkezett érdeklődőknek.
Négy külföldi előadóval készítettünk interjút Ghánától Indonéziáig, ezeket publikáljuk itt a Nemzetközi Hírek alatt.
Interjú Lidija Nikčevićcsel, (Montenegrói Egyetem, Képzőművészeti Kar)
Bemutatná a Montenegrói Egyetem Képzőművészeti Karát?
A Montenegrói Egyetem Képzőművészeti Karát 1988-ban alapították. A kar négyféle tanulmányi programot kínál: festészet, szobrászat, grafika, valamint konzerválás és restaurálás, alap- és mesterképzésen egyaránt. A tanulmányok a következőképpen valósulnak meg: 3 év alapképzés + 2 év mesterképzés. Az FFA célja a különböző művészeti ágak fejlesztése a kortárs gyakorlatnak megfelelően, bár a hagyományos művészeti megközelítéseket is támogatja. A Kar sikeresen fejleszti a nemzetközi együttműködéseket, és valóban egyre inkább nemzetközi intézménnyé válik, ugyanis már számos uniós művészeti karral valósított meg partnerséget. A projektek és mobilitási programok növelik az FFA elismertségét a nemzetközi közösségben, és döntő szerepet játszanak professzoraink és hallgatóink nemzetközi szintű megerősítésében.
Tudna valami különlegeset vagy tipikusan helyi jellegzetességet említeni a karról?
Az FFA a Montenegrói Egyetem vezető karai közé tartozik, amikor az Erasmus+ mobilitási program keretében a nemzetközi együttműködésről van szó. Az FFA új épülete több mint 5000 négyzetméteren fekszik, és kiváló munkakörülményeket biztosít a hallgatók és az oktatók számára. A kar modern felszereléssel rendelkezik az összes művészeti ág oktatásához, beleértve a művészeti anyagok jelentős részét is, ami ösztönzi a hazai és külföldi hallgatókat, hogy beiratkozzanak a karunkra. Fontos kiemelni azt is, hogy szinte minden tantárgy választható, függetlenül attól, hogy a bejövő Erasmus hallgatók milyen tanulmányi évben vagy tanulmányi programban vesznek részt a hazai intézményükben.
Mi a jelenlegi projektje, min dolgozik éppen?
Intézményünk nemzetközivé válásának további javítása érdekében a terv az, hogy több közös projektet és kiállítást valósítsunk meg partnerintézményekkel, és a korábban megkezdett együttműködések folytatására is törekszünk, mint például a FLUID Design Fórum, IPAF (Nemzetközi Előadóművészeti Fesztivál) stb. Az FFA a tanév végén hagyományos éves hallgatói kiállításra is készül.
Mit találtál a legérdekesebbnek egyetemünkön?
Az első pozitív benyomás az MKE-ről az egyetem főépületének megjelenése és hangulata, amely különleges hagyományos és történelmi szellemiséggel bír. A műtermek nagy és jól megvilágított terei és a kiváló munkakörülmények, valamint a tanulmányi programok sokszínűsége és a hallgatók számára elérhető különböző művészeti ágak is lenyűgöztek. Éreztem a diákjaik nagy kreatív potenciálját és művészi kifejezésmódjuk hihetetlen szabadságát is. Szeretném kiemelni a Staff Week szervezőinek vendégszeretetét, az összes résztvevő iránti elkötelezettségüket és kedvességüket, valamint az előadások és műhelymunkák tartalmát és az egyetem bemutatását. Általánosságban minden nagyon jó benyomást keltett az egyetemről. Nagyszerű ajánlásként fogom ajánlani hallgatóinknak és kollégáinknak a Magyar Képzőművészeti Egyetemet.