Folytatódott a BGF Lotz-termének restaurálása
Folytatódott a BGF Lotz-termének restaurálása
A Budapesti Gazdasági Főiskola Markó utcai főépületében lévő neoreneszánsz Lotz-terem restaurálásának III. üteme 2011 nyarán zajlott. A mennyezet, valamint Lotz Károly és Than Mór pannóinak restaurálását követően a munkafolyamat idén a díszterem oldalfalainak, főpárkányának és lábazatának helyreállításával folytatódott.
A gipszstukkókkal tagolt terem munkába vett felületei igen szennyezettek és többszörösen átfestettek voltak. A falak vörösesbarnára, a tagozatok szürkére, a lábazat zöld színűre volt festve. Az érzékeny stukkók több helyen sérültek, helyenként nagyobb plasztikai elemek is hiányoztak. A vastag festékrétegek károsodásainál különböző időszakokból származó, élénkebb színek bukkantak elő. Legnagyobb meglepetésként a lábazat zöld rétegei alól flóderozások nyomai tűntek elő. A korábbi díszítőfestések létét a mikroszkópos vizsgálatok is alátámasztották.
A feltárás során azonban nyilvánvalóvá vált a festések igen töredékes állapota. A hozzávetőleg 10%-ban megmaradt flóderozásból is csupán a festés jellegére, színére, illetve mintázatának irányára lehetett következtetni.
A felületek letisztítása után, a kutatások alapján a Lotz-terem valamennyi szakaszán színrekonstrukció készült: az oldalfalak derűs, pompeji vörös, a tagozatok és a főpárkány kellemes, „kőszínű” színezést kaptak, míg a lábazaton ismételten tölgyfát imitáló díszítőfestés fut körbe.
A munkában Menráth Péter tanszékvezető egyetemi tanár vezetésével Seres Tamás, Szemán Csilla, Takács Dorottya és Varga Ferenc végzős festő-restaurátor hallgatók, valamint külső munkatársak, Gyarmati András, Korényi János és Somogyi Márton – korábban az intézményünkben végzett festő-restaurátor művészek – vettek részt.