MKE Tanárképző Tanszéke meghírdeti a Gyakorlatvezető mentortanár pedagógus-továbbképzést

MKE Tanárképző Tanszéke meghírdeti a Gyakorlatvezető mentortanár pedagógus-továbbképzést
Az oklevélben szereplő szakképzettség megjelölése: Szakvizsgázott pedagógus (gyakorlatvezető mentortanári szakterületen)
Szakképzettség: Gyakorlatvezető mentortanár
Képzési idő: 4 félév
A képzés formája: levelező tagozat
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120
A gyakorlatvezető mentortanár képzés költsége: 150.000 Ft/félév
Kiknek indul a képzés?
A képzésben való részvételt javasoljuk a felsőoktatási intézmények gyakorló iskoláiban tanári gyakorlatvezetői (mentori) feladatot ellátó (vagy ezt szándékozó) szaktanároknak, vezetőtanároknak, szakvezetőknek, továbbá azoknak a pedagógusoknak, akik a Köznevelési törvény pedagógus előmeneteli rendszerében a legjobban finanszírozott mesterpedagógusi fokozatra szeretnének a későbbiekben pályázni. A gyakorlatvezető mentortanár képzésre a tanári képesítése szakterületétől függetlenül bármely (a jelentkezés feltételeit teljesítő) közismereti, vagy szakmai oktató jelentkezhet.
Egyetemünk orientációjának, hagyományainak, szakmai tapasztalatainak megfelelően kiemelten foglalkozunk a művészeti képzések tanár-továbbképzési specializációival, azon belül első sorban a képzőművész, iparművész és művészetközvetítő szaktanárok gyakorlatvezetői ismereteinek elmélyítésével. Ezért a képzési programot hangsúlyosan ajánljuk; a művészetek műveltségi területén közoktatási (közismereti), alapfokú, közép-és felsőfokú szakoktatási feladatokat ellátó (különösen szakközépiskolai és szakiskolai) pedagógusoknak.
A képzésre jelentkezhetnek mindazok a szakképzett pedagógusok, akik a jelentkezési feltételeknek megfelelnek; mesterképzésben szerzett tanári oklevéllel, vagy a 2006 előtti egyetemi vagy főiskolai szintű tanári képesítéssel, és legalább hároméves oktatói gyakorlattal rendelkeznek.
A képzési program támogatja a pedagógus életpályában mindazon pedagógusokat, akik a mesterfokozat megszerzését fejlesztő támogató tevékenység választásával tervezik megvalósítani. Segíteni kívánja a mesterprogramjukat sikeresen megvédő pedagógusokat is, hogy azt minél eredményesebben támogassák a pedagógusjelöltek vagy a helyi szakmai közösség tagjainak és a gyakornok kollégáik felkészülését.
A képzést minimum 12 fő jelentkező esetén indítjuk!
Hogyan történik a képzés?
A kurzus órarendjének összeállításánál tekintettel vagyunk a vidéki hallgatókra, ezért lehetőleg kéthetente egy szombatra összpontosítjuk a képzést. Ezt a képzési rendet egészíti ki az egyhetes tihanyi intenzív tréning, amelynek külön órarendje van (A Magyar Képzőművészeti Egyetem Somogyi József Művésztelepe Tihanyban a belső tó partján kiváló helyszín a bentlakásos intenzív kurzusok, workshopok, tréningek megrendezésére). A szakirányú tanár-továbbképzési programot a Magyar Képzőművészeti Egyetem Tanárképző Tanszéke koordinálja. A gyakorlatvezető mentortanár képzés során az oktatás a Tanárképző Tanszék oktatóival és a gyakorlóhely mentoraival történik. Az oktatás gyakorlatorientált, szeminárium jellegű, épít az előzetes tudásra és tapasztalatokra, valamint a hallgatók és az oktatók együttműködésére. A mentorálás alapvető módszereinek, sajátosságainak megismerése mellett a képzés fontos része az oktatási rendszer szintjeire, más országok tapasztalataira való kitekintés. A mentoráláshoz szükséges képességek tréning jellegű műhelyfoglalkozásokon fejlődnek leginkább, ezért a nyitott, bizalmi légkör megteremtése elsődleges céljaink között szerepel.
Mire tanít meg gyakorlatvezető mentortanár-képzés?
A képzésben részt vevő pedagógusok a szakirányú továbbképzés megkezdésének időpontjában valószínűleg nagyon eltérő kompetenciák birtokában vannak a mentori követelmények szempontjából. A megfelelő szakmai önismeret kialakítása, fejlesztése eredményeképpen a resztvevők alkalmasak lesznek a saját fejlődésüket legjobban szolgáló programok, feladatok kiválasztására. A tanszék tanárai együttműködnek annak érdekében, hogy elmélyült, széles spektrumú tapasztalatokat szerezzenek a hallgatók. A tervezés, a reflektivitás, a kollaboráció, a mérés és értékelés képességeinek fejlesztése központi szerepet kap, valamint törekszünk minél több jó gyakorlat bemutatására, az önművelés igényének fenntartására. Az oktatás során lehetőség van egyéni konzultációkra, egyéni szakmai problémák megvitatására. A hagyományos együttműködés és ebből következően a mentorálás határai a digitális eszközök elterjedésének és fejlődésének hatására folyamatosan tágulnak. A képzés résztvevői megismerkednek az online kapcsolattartás lehetőségeivel, dimenzióival.
Mire számíthatok a végzés után?
A mentori munkára való tudatos felkészülés eredményeképpen a mentor – a pedagógusképző intézmény megbízásával és elvi útmutatásai szerint – a kezdő pedagógusok közoktatási intézményben történő egyéni gyakorlatainak szakvezetői feladatait, illetve a már diplomát szerzett gyakornokok körében az iskolavezetés megbízásából a pályakezdő pedagógusok szakmai szocializációját támogató feladatokat láthatja el.
Felvételi információ
A jelentkezés feltétele:
- Pedagógus szakképesítés: Mesterképzésben szerzett tanári oklevél, vagy a 2006 előtti egyetemi vagy főiskolai szintű tanári képesítés.
- Legalább hároméves tanári/oktatói gyakorlat.
A képzési programra való jelentkezéshez szükséges dokumentumok:
- Kitöltött jelentkezési lap. (letölthető formanyomtatvány)
- A tanári végzettséget igazoló oklevél másolata.
- A tanári szakmai gyakorlatról (min. 3 év) szóló munkáltatói igazolás.
- Szakmai önéletrajz. (Maximum egy adatszerű oldal.)
A jelentkezés módja:
A kitöltött jelentkezési adatlapot és a jelentkezés feltételeként megszabott igazolásokat postacímünkre kell elküldeni. (A borítékon kérjük feltüntetni: Gyakorlatvezető mentortanár-képzés.)
Kérjük, hogy a gyors és zökkenőmentes ügyintézés érdekében kitöltött jelentkezési lapjukat elektronikus levél formájában is küldjék el a következő címre: mentortanar@mke.hu
Jelentkezési határidő: 2022. október 10.
Jelentkezési díj: nincs
Kapcsolattartó/szakfelelős: mentortanar@mke.hu, tel/fax: 06 (1) 666-2565,
Postacím: 1062 Budapest, Andrássy út 69-71.
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Mentortanárképzés
Képzés kezdete: 2022. október 15. (szombat)
Egyéb információk: A képzésről és a jelentkezés feltételeiről információ a Tanárképző Tanszék docensétől, Simon Tündétől kérhető.