MŰVÉSZETI ANATÓMIA RAJZOK
MŰVÉSZETI ANATÓMIA RAJZOK
MŰVÉSZETI ANATÓMIA RAJZOK c. kiállítás
Válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem
Anatómia, Geometria és Rajz Tanszékének archívumából
Megnyitó: 2008. augusztus 18. 18.00 óra
Helyszín: VAM Design Center
A kiállítást megnyitja: Csordás Zoltán képzőművész
Kiállítás megtekinthető: 2008. október 30-ig.
A művészeti anatómia szemléletformáló és rajz készség fejlesztő kötelező tantárgy minden I. és II. éves hallgató számára a Magyar Képzőművészeti Egyetemen.
Az elmúlt 10 év több mint 50 végzett művésze által készített 70 alkotást mutatjuk be most a VAM Design Centerben. A kiállítás érdekessége, hogy a művészeti anatómiai oktatás eredményeként keletkezett grafikák, festmények párhuzamba állíthatók a Bodies emberi testeket bemutató kiállításával. A Bodies kiállítást megtekintők a tárlatról abba a terembe érkeznek meg, ahol ingyenesen megnézhetik az egyetem gyűjteményét, amely egyébként a nagyközönség számára nem hozzáférhető.
Az egyetemi oktatásban az emberi testen keresztül valósul meg formák megfigyelésének és rajzi analízisének az a több évszázados hagyományra visszatekintő módja, amely a reneszánsz nagy mesterei óta része a képzőművészet oktatásának. A megfigyelés, az elemzés, a formák tudatos kifejezése mind az alkotó szakmai biztonságát szolgálják. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen folyó művészeti anatómia oktatás példa értékű, hisz sok európai országban szinte egyáltalán nincsen, vagy nincs ilyen mélységű tanítás.
A Magyar Képzőművészeti Egyetemen olyan nagy elődök munkálkodtak ezen, mint Székely Bertalan és később Barcsay Jenő, aki tanári munkássága közben fejlesztette ki sajátos oktatói módszerét, amelynek középpontjában a térbeli eligazodást és az élő modell tanulmányozását állította.
Székely Bertalan festőművész a ló anatómiájával és mozgásával foglalkozó anyaga "korát megelőző" módon közelítik meg a témát. Székely "Festészeti bonctan" címmel könyvet is írt (Budapest 1881), amely nemcsak orvosi nézőpontból magyarázta az emberi csont- és izomrendszer működését.
Különleges jelentőségű Barcsay Jenő festőművész (1900-1988) Anatómia Tanszéken folytatott tevékenysége 1946-1975 között. Megalapozta a tanszék mai metodikáját. 1953-ban megjelent a "Művészeti anatómia" című, számos kiadást megélt nagysikerű könyve, amelyet, azóta tizenhat nyelvre fordítottak le és a világ számos művészeti iskolájában ismerik és tankönyvként használják.