Tölg-Molnár Zoltán: Tihany ’90
Tölg-Molnár Zoltán: Tihany ’90
Tölg-Molnár Zoltán: Tihany ’90
Megnyitó: 2024. november 14., 18:00
Megnyitja: Sturcz János művészettörténész, Várnagy Ildikó szobrászművész
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay terem (1062, Budapest, Andrássy út 69-71.)
Megtekinthető: 2024. november 15 – 2024. december 14., hétköznapokon és szombaton 10-18 óra között.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak közreműködésében elhangzik:
W. A. Mozart: D-dúr divertimento (K.138)
Előadják:
Zemplényi Zsófia - hegedű
Kovács Villő - hegedű
Szöllősi Kata - brácsa
Regenhart Anna Blanka – cselló
Látványtervező: Csanádi Judit
Arculat: Mészáros Zsuzsanna
Kurátor: Szuda Barna
Az idén, nyolcvan éves korában elhunyt Tölg-Molnár Zoltán munkásságában fordulópontot az 1990-es év hozott, amikor a festészet hagyományos eszköztárától eltávolodva, már szinte kizárólag papírral, pontosabban cellulózzal kezdett dolgozni. Figyelme ekkor fordult a relief szerű „képtárgyak” létrehozásának lehetőségei, a papírmerítés és a papírplasztika felé. Hogy miért éppen ezt az anyagot választotta, arról egy 1999-ben írt levelében így fogalmazott:
„Közel egy évtizede alkotótársam a zúzott papír, a papírmassza, ami megengedi, hogy gyúrjam, formáljam, tapasszam, színezzem, rábízva magam az anyag memóriájára, ami megmutatni és megőrizni képes a tehetségesnek mondható pillanatainkat.”
Ennek a rendkívüli technikának, ami az Egyesült Államokban alakult ki a 70-es évek elején, Magyarországon sokáig nem voltak követői. A 90-es években azonban már nálunk is népszerűvé vált az az elképzelés, hogy a papír nem csak a mű hordozója lehet, hanem médium, sőt, maga a mű. A Tihany ’90 című kiállítás Tölg-Molnár Zoltán művei mellett Bodóczky István és Körösényi Tamás, szintén papírból készült, azonos időben alkotott munkáit is bemutatja. A három művész pályája nem csak a szellemi rokonság, vagyis a közös médiumba vetett hit által kapcsolódik egymáshoz. További metszéspontjuk a tihanyi művésztelep, ahol a pedagógiai tevékenység mellett mindhárman aktívan alkottak.
A kiállítást előkészítő kutatás során több száz privát fotográfiát sikerült összegyűjteni. A felvételek többségén a művésztelep mindennapjai elevenednek meg. Életképek, amin az egykori oktatók és hallgatók alkotás vagy épp papírsárkány eregetés, focizás, főzés és egyéb tevékenységek közepette láthatóak. Az archív fotókat folyamatosan posztoljuk a Tihanyi Művésztelep néven létrehozott közösségi oldalainkon.
A kiállítást a Nemzeti Kulturális Alap és a Hungária Pezsgő támogatja.