Autonóm Anatómia
Autonóm Anatómia
A Magyar Képzőművészeti Egyetem és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet hallgatóinak munkái
2022. 10. 21 – 2022. 12. 17.
A Barcsay Jenő-féle nagy hagyományokkal rendelkező művészeti anatómiaoktatás 21. századi kiegészítéseként tekinthetünk Horváth Dániel egyetemi adjunktus projektalapú anatómiakurzusára. A kurzus célja az emberi test vizuális értelmezése, megértése, amely azonban nem stúdium alapú, hanem autonóm, önálló, műfaji megkötésektől szabad műveket eredményezett. A kiindulási alap minden esetben a valós emberi test – melytől a hallgatók szabadon eltértek, torzzá, hibriddé, vagy éppen átmenetivé alakítva azt. A projektalapú anatómiaoktatást Horváth Dániel a Magyar Képzőművészeti Egyetemen és az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézetében oktatta 2014 és 2020 között – e két képzés legjavából mutatunk be válogatást, az egyetemi hallgatók munkáiból.
---------------
A Deák17 Galéria missziója a kortárs képzőművészet iránti érdeklődés felkeltése a fiatal (3-23 éves) korosztály körében. E cél érdekében rendszeresen ad helyet olyan kiállításoknak is, melyek a fiatalok speciális életkori helyzetére reflektáló témákat érintenek. Ilyen téma a test, a saját test és azon keresztül önmaguk értelmezése. Hasonló gondolatmenetet követve jött létre a Jaschik szelfi (rendezte: Jaschik Ámos Művészeti Szakgimnázium, Garami Gréta) 2018-ban, a Virtuális ikonok 2017-ben (rendezte: Zakar Antal, NDK – Neue Debreczenische Kunst) és a Dobozterek, magán(y)gyűjtemények című kiállítás (Kaposi Dorka rendezésében) 2016-ban.
Az anatómia lehetőséget ad arra, hogy egy olyan témáról nyissunk párbeszédet, mely minden korosztály számára fontos, de a Galéria célközönségét jelentő fiataloknak alapvetően meghatározó: ez pedig a testreprezentációk kérdése. A témakörön belül szóba kerül(het)nek oylan résztémák, mint például a test mint hátráltató tényező, törékeny fizikai burok, ezzel együtt a mesterséges „test-pótlákok”, protézisek; a személyiséget meghatározó testkép; a változóban lévő test; a testet összetartó vázrendszer, a csontok, inak, szövetek. A kiállításon fiatal képzőművészek még egyetemi hallgatóként készült munkáit láthatjuk majd – így a kora huszonéves ön-testképek még autentikusabban mutatkozhatnak meg.
A művek műfajilag meglehetősen széles skálán mozognak: a kevés hagyományos festészeti, grafikai munka mellett számos fotóalapú, videóalapú mediális alkotás és több – vegyes technikával, vagy szokatlan anyaghasználattal készült – objekt is kiállításra kerül.