Az MKE vezetése Aachenben tiszteleg Peter Ludwig öröksége előtt

Az MKE vezetése Aachenben tiszteleg Peter Ludwig öröksége előtt
Július 9–10-én ünnepi eseménysorozattal emlékeztek Aachenben Peter Ludwig születésének 100. évfordulójára. A centenáriumi programokhoz a Magyar Képzőművészeti Egyetem is csatlakozott: jelenlétével Erős István rektor és Orosz Csaba rektorhelyettes fejezte ki az intézmény elköteleződését a Ludwig-életmű nemzetközi kulturális súlya és szellemi öröksége iránt.
Peter Ludwig a 20. század egyik legnagyobb hatású műgyűjtőjeként vált ismertté – neve mára fogalommá nemcsak Németországban, hanem világszerte. Az iparmágnásból lett mecénás nem csupán szenvedéllyel gyűjtötte a műtárgyakat, hanem gyűjteményeit közösségi értékké formálta. Nagylelkű adományaival új múzeumok születtek szerte a világon, így hidat épített a művészet, a társadalom és a közszféra között. Céltudatos üzletemberként a gazdaság és a kultúra határterületein mozgott, és kulcsszerepet játszott a keleti és nyugati művészeti világok közelítésében.
Öröksége máig élő és gyarapodó: öt országban tizenkilenc intézmény viseli a nevét – köztük a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum is, melynek megalapítása az 1989-ben adományozott műtárgyaknak köszönhető.
Peter Ludwigot díszdoktorrá avatták a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, aki ez alkalomból ösztöndíjat alapított a hallgatók számára, amely ma is elérhető. Az intézmény 1988 óta ápol élő kapcsolatot a Ludwig Alapítvánnyal. Az együttműködés eredményeként minden évben két hallgatónk részesül külföldi tanulmányi ösztöndíjban.
A 2000-es évektől a támogatási forma új irányokkal bővült: az MKE Doktori Iskola hallgatói nemzetközi kutatásaikhoz kapnak ösztöndíjat, valamint az Alapítvány vendégprofesszori programja révén elismert külföldi művészek – többek között német, cseh és indonéz alkotók – tartottak kurzusokat az egyetem hallgatóinak, és rendeztek kiállításokat az intézmény falai között. Mindez jelentősen hozzájárult az MKE nemzetközi jelenlétének és szakmai színvonalának erősítéséhez.
Örömünkre szolgál, hogy a Ludwig Alapítvány a 2026–2028 közötti időszakra is meghosszabbította támogatási programját az MKE számára. Ez lehetőséget biztosít a meglévő ösztöndíjak, vendégprofesszori együttműködések és kutatási mobilitások további megvalósítására – ezzel is biztosítva az intézmény szakmai fejlődését és nemzetközi kapcsolatrendszerének elmélyítését.
Az MKE a jövőben is elkötelezetten őrzi és ápolja Peter Ludwig szellemi örökségét, amely példaértékű hidat teremt művészet, oktatás és nemzetközi együttműködés között.