„Művészet és társadalom” workshop
„Művészet és társadalom” workshop
Kedves Hallgatók, Érdeklődők!
Szeretettel meghívjuk Önöket az alábbi eseményre:
„Művészet és társadalom” workshop
A workshop vezetője: Dr. Wessely Anna, művészettörténész és szociológus
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Főépület – Nagyelőadó
Időpont: 2022. október 28. (péntek), 10:00 – 15:00
Szervező: Képzőművészet-elmélet Tanszék; Innovációs és Tudásközpont
A workshopon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Részvételi szándékát kérjük jelezze (névvel, Neptun kóddal, elérhetőséggel) a simai.reka@mke.hu email címen 2022. október 26. 16:00-ig.
A művészeti alkotás és befogadás, a hagyományozódott vagy kortárs művekhez való viszonyulások és a velük kapcsolatos cselekvések természetesen a társadalom életének részei, nem rajta kívüli történések. Ennek ellenére épp a magán mecenatúra és a közösségi finanszírozás, valamint a közpénzekből juttatott támogatás azok a cselekvésmódok, amelyeknél a leginkább indokolt a művészet, mint elkülönülő társadalmi alrendszer és a hozzá képest általánosan elterjedt, de bizonytalan körvonalú és diffúz attitűdök és diskurzusok közti viszonyok vizsgálata.
A workshop ezeknek a történetileg változó beállítódásoknak és diskurzusoknak az elemzésére vállalkozik különböző, főleg XX-XXI. századi esetek és megnyilatkozások vizsgálata alapján.
A fő tematikus csomópontok:
- A művészeti alkotások létrejöttét ösztönző támogatás indítékai Horatius és Maecenas kapcsolatától a mai művészeti galériák és az „istállójukhoz” tartozó művészek viszonyáig
- A (helyi) közízlés és a (nemzetközi mércéket érvényesíteni próbáló) állami művészettámogatás konfliktusai
- Egyáltalán indokolható-e a társadalmi elit által preferált művészeti alkotások és alkotóik közpénzből való támogatása? Milyen érvek fogalmazódnak meg ebben a vitában? Hogyan lehet megindokolni azt a gyakorlatot, amely a tömeges igényre válaszoló művészeti produkció eltartását a piacra bízza, ellenben a többnyire jómódú és művelt kisebbség által igényelt és nagyon költséges művészeti produkciókat a politikai közösség pénzéből bürokratikus szelekció alapján folyósított támogatásban részesíti?
A workshop a saját élményeket és elköteleződéseket bevonó vitákban igyekszik segíteni az alternatívák azonosítását, a hozzájuk fűződő viszony tisztázását, a különböző alkotói csoportok előtt álló lehetőségek mérlegelését és a kulturális politikai beavatkozások előnyeinek, hátrányainak, kockázatának és társadalmi hatékonyságának megítélését. A vonatkozó problémahalmazzal való ismerkedés első lépése Szalai Györgyi és Vitézy László 1979-es „Leleplezés” c. filmjének (75 perc) közös megtekintése és megbeszélése.
A workshopon való részvétel művészettörténeti, esztétikai tájékozottságot nem követel meg, de ha van, az a vitákban nagyon jól hasznosulhat.