Pszeudoposzt & Artmagazin

Pszeudoposzt & Artmagazin

Pszeudoposzt & ArtmagazinPRAESENTINATértelen helyA SÁRGA CSENDRŐLBanánturmixMETANOIACOLLECTIVITY | konferenciaOtthon / Művészeti projekt a lakhatásrólPolifónia [p ɔ l i f o: n i ɒ]GENIUS LOCI – a hely szellemeTalált tárlat – Lemuel Gulliver emlékezete Szocializmus és modernitás a retrotópia tükrébenUNLIMITED FORMS /// Interaktív VR kiállításMeanwhile in Painting - videóinterjú-sorozat premier Meanwhile in PaintingCRISIS WHAT CRISISSensationHetedHét estPica PicaRemix a kortárs videoművészetbenElfogadásra javaslomDILEMMA, NYŰG, KÉTELY LABIRINTUS - A játék indulOPEN UP!A kortárs migráció beláthatatlan következményeiMONITOR liveUNDER RECONSTRUCTION – ÚJLAK 1989-1995

A 2021 áprilisában alakult Pszeudoposzt kollektíva tagjai Kergyó Zsófia, Laczai Veronika, Urbantsok Tímea és Tamás Dorottya. Diplomaprojektjük Mélyi József és az Artmagazin szerkesztőségének mentorálásával valósult meg. A közös munka első felvonása 2021 májusában az OFF-Biennáléról írt cikksorozat volt, amelyben a közös írás különböző formáival kísérleteztek, ezt követte egy fókuszcsoportos beszélgetés megszervezése egy kiállításról, majd a biennále végén egy összegző esemény az OFF harmadik kiadásáról. Az elmúlt egy évben a kollektíva a rendszeres publikálás mellett részt vett a szerkesztőség számukra szervezett workshopjain, ahol a médium működése mellett megismerhették a szerkesztés folyamatait is. A diplomaprojekt az Artmagazin 137. lapszámának szerkesztésével zárul. Az idei a folyóirat XX. évfolyama: a lapszám tervezése során a kollektíva végigtekintette az elmúlt húsz év kiadványait, és ezekből olyan írásokat és témákat választottak ki, amelyek érdemesek a felfrissítésre, újragondolásra. Ebből kiindulva kértek fel szerzőket, illetve írták meg saját cikkeiket. A hallgatók a lap készítésének teljes folyamatában részt vettek, a szövegek gondozásától a lektoráláson át a grafikussal egyeztetett képszerkesztésig.

Tartalomjegyzék

  1. Anzix
    (Dóri a Teguláriumról, Timi a Praesentiáról, Veve az illatokról Velencében, Zsófi az Új Modern Akrobatika premierjéről)
  2. Körkérdés
    (revisited Rieder Gábor: Emerging artists, ezt szerkesztette Zsófi)
  3. Tamás Dorottya: A magasművészet és a popkultúra áttörhetetlen határai
    (revisited Jósfai Péter: Madonna a művész, mindenki múzsája)
  4. Eged Bertalan: Posztmodern techno-esztétikák a vizuális kultúrában
  5. Egy kép – Fáy Miklós: A Csontváry-Jancsó tengely
    (revisited Virág az ember)
  6. Mélyi József: Mit (nem) állítunk? Köztéri átalakulások a Duna-parton
    (revisited Duna-parti szobrok sorozat)
  7. Laczai Veronika: Dalvonalak a kiállítótérben
    (Howardena Pindell edinburgh-i kiállításáról)
  8. Szalipszky Judit: Kísérlet a figyelem újraelosztására
    (az idei Biennále a főkurátori koncepció szerint elemezve)
  9. Urbantsok Tímea: Genitálpánik
    (revisited Szikra Renáta: Egyre élesebb képek. Feminista avantgárd a Verbund Sammlung gyűjteményében - kiállítás a bécsi Mumokban)
  10. Bódi Kinga: Férfi múlt, női jelen, de kié a jövő Velencében?
    (tanulmány a női szereplésekről – illetve hiányukról – a Magyar Pavilonban)
  11. Gutenberg-galaxis – Balajthy Boglárka: Határtárgy
    (revisited Lépold Zsanett: Intervenció. Női térnyerés az Orvostörténeti Múzeumban)