A Falanszter emlékezete
A Falanszter emlékezete
Kiállítás időtartama: 2021/11/06 – 11/30
Helyszín: az MKE környékének közterei, illetve a Főépület 314-es terme, valamint online felületek
A falanszter legalábbis kétjelentésű: az immár több mint kétszáz éves Fourier-féle elképzelés értelmében vonatkozhat egy utópiára, és lehet disztópikus – szintén XIX. századi, madáchi – hasonlat. A falanszter egyben metafora is: alkalmazták már a jelenre, a múltra és a jövőre egyaránt. Az egyetem hallgatóinak valós és virtuális köztéri projektje olyan kérdésekkel foglalkozik, mint a jelen lehetséges emlékezete egy jövőbeli falanszterben; visszatérhetnek-e a gyermekkor elveszett emlékei; milyen az emberi és embertelen falanszter; szabad-e emlékezni a falanszterben? A kérdések tágabb értelemben összekapcsolódnak az egyéni és a kollektív emlékezet, illetve az archívum témakörével.
A hallgatók munkái, illetve azok dokumentációi a köztérből az egyetem egyik legkisebb helyiségébe, a 314-es terembe kerülnek, ahol folyamatosan változó falanszter-installációt alkotnak. A tér kialakításában közreműködik: BORSOS LŐRINC.
A kiállítás az EU4ART, négy európai művészeti egyetemet összekötő szövetség budapesti regionális eseményeként valósul meg.
Kiállítók: BURJÁN Vanda, CSAPÓ Dóra Gabriella, FÉBERT Zsófia, GLAUSER Liza, GUBÁNYI Bálint, JAKAB Borbála Róza, KÁLAZI Anna, KOZMA Lilla, KÜRTI Madlen Mirjam, LIKSAY Csenge Gyopár, MAROSFALVI Marcell, MÁRTON Dominika, MILINSZKI Boglárka, PAPP Írisz, PATAKI Luca, PUSZTAI Fruzsina, REINING Vivien, SARFENSTEIN Ditta, SCHELL Réka, TAMÁS Boldizsár, TELEKI Emma, VISNYAI Zoltán
Kurátor: MÉLYI József
Instruktorok: KOLLER Margit, SALAMON Júlia, SZILÁK Andrea Lilla, TAYLER Patrick
Munkatársak: KESZEGH Ágnes, SIMONYI-LENGYEL Mira