Summer School - SZOBRÁSZAT
Summer School - SZOBRÁSZAT
Helyszín: Tihany
Időpont: 2023. április 18-24
Az EU4ART partnerek által közösen szervezett "Summer School" workshop sorozat keretében a pilot program, az-az elmúlt három év alatt kifejlesztett közös pedagógiai művészeti modell tesztelésére került sor az MKE Tihanyi Művésztelepének festői környezetében.
A közös tantervre épülő tavaszi műhely programját a négy partner intézmény professzorai szervezték, kiegészülve az új partner egyetemek professzoraival. A háromszor 5 napos workshop sorozaton a grafika, a festő és a szobrász tanszék hallgatói és oktatói vettek részt.
A szervezésben és a lebonyolításban résztvevő előadók és oktatók:
Magyar Képzőművészeti Egyetem: Ábel Kotormán
HfBK Dresden University of Fine Arts: Kristof Grunert
Accademia di Belle Arti di Roma: Anna Muskardin
Latvijas Makslas Akademija: Kristaps Andersons
University of Arts in Tirana: Blerina Pagria
Hallgatók:
Dezső Ágnes, Farkas Panna, Fodor Bíborka, Glauser Lisa Árnika, Richard Stone Erasmus, Valc Fanni, Adrian Czubatinski, Cosima Geiser, Jonas Freudenberger, Anne Lackner, Elena Berge, Nick Raster, Violetta Totaro, Luca Falessi, Chiara Russo, Vittoria Andreacchi, Rebecca Santoni, Rossella Antezza, Artūrs Berkmanis, Oto Holgers Ozoliņš, Monta Kurzemniece, Roberts Bālišn, Viktorija Galkina, Nils Jumītis, Antonel Gjinaj, Antonio Matija, Gezim Rringaj, Ervis Gjini, Leonard Prela, Erlind Fusha
Rövid Program:
- Prof. ERŐSS István, művész, a MKE rektorának előadása
- Konzultáció,Alkotómunka
- Prof. MENASÁGI Péter szobrászművész előadása
- Konzultáció,alkotómunka
- Hallgatói előadások
Durability- temporarity - Maradandó
A papír a szobrászatban:
Az EU4ART nyári egyetemi programjának fókuszában a papír mint szobrászati anyag áll. A papír nem tartozik a klasszikus szobrászati anyagok közé, sérülékenysége, érzékenysége miatt korábban ritkán használták tartós tárgyak készítésére. A technika fejlődésének köszönhetően azonban komoly változásokon ment keresztül és mára számtalan iparilag előállított variációja létezik. Napjainkban sok kompozit anyag alapját a papír adja. A különböző kartonpapírok könnyen formálhatóak, tervezésre és modellezésre is alkalmasak. A hullámpapír a fánál könnyebb, de ahhoz hasonlóan precíz illesztésekkel, csapolásokkal toldható, geometrikus módon konstruálható matéria. Szubtraktív és additív módon egyaránt alakíthatóak. Hajlítással, vágással, gyűréssel, roncsolással akár organikus formák is létrehozhatóak belőlük. A kartonpapír újrahasznosított alapanyagokból előállítható, és rövid (átlagosan 2 hónapos) lebomlási ideje okán a környezetbarát anyagok közé sorolható.
A formatervezés már korábban felfedezte a papír felhasználási lehetőségeit, gondoljunk itt a karton bútorokra vagy a lámpabúrákra a modern dizájnban. Jelenlegi ipari felhasználása is rendkívül széleskörű: számos variációban használatos például dobozok alapanyagaként, vagy akár térkitöltő anyagnak. Az ipari célokra előállított papír repetitív faktúráiból dekoratív felületek alakíthatóak ki, de letisztult minimalista plasztikájú anyagként is használható. A művészi és tervezési munkára alkalmas papírok palettája igen széles és ebből fakadóan felhasználási lehetőségeinek is csupán a képzelőerő szab határt.
Könnyen formálható és univerzális jellege folytán a papír mint tematika kellően szabad teret enged a játékos, kísérletező felfogású kreatív gondolkodásnak. A fentieknek megfelelően a kurzusra kifejezetten papírból megvalósítható, illetve a papírt kreatívan felhasználó plasztikai tervek beérkezését várjuk.
Az írás az ember kreatív gondolkodásának egyik legelső és legmeghatározóbb találmánya. Az írásbeliség történetének utolsó hétezer esztendős időszakában a papír ily módon elválaszthatatlanul összefonódott az önkifejezés vágyának eszméjével. Ily módon szemlélve a papírra akár mint az ember önkifejezési hajlamának szimbólumára is tekinthetünk.